Gdy za oknem sypie śnieg, a z głośników radośnie rozbrzmiewa „Last Christmas”, to oznaki, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia! W tym czasie w zakupową gorączkę popada prawie każdy. Galerie handlowe pękają w szwach, a przez targowiska przewijają się tłumy osób. Co należy zrobić, aby świąteczne zakupy pozostały bezpieczne – zarówno dla nas samych, jak i naszych portfeli?

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja do sprawiania prezentów swoim najbliższym. Nic w tym dziwnego, że każdy chce, aby prezenty wręczane przez niego były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Najczęściej, takich oryginalnych rozwiązań szukamy w Internecie. Sklepy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, często oferują dodatkową usługę w postaci spersonalizowania produktu. Znajdziemy dziesiątki ofert koszulek lub kubków z własnym nadrukiem, grawerowanych piór i długopisów, czy pościeli z inicjałami wyszywanymi kolorową nicią – idealnych na prezent. Mimo prawnie zapewnionej możliwości zwrotu towaru w ciągu 14 dni przy sprzedaży konsumenckiej na odległość (więcej o tym, kiedy możemy zwrócić towar, pisaliśmy wcześniej), w przypadku towarów wykonanych według specyfikacji klienta prawo do zwrotu nie obowiązuje.

Na 14-dniowy termin na zwrot towaru nie możemy liczyć także kupując produkty takie jak na przykład słuchawki dokanałowe, czy bieliznę – jeśli opakowanie zostanie otwarte. Słowem, chodzi tutaj o towar, którego nie wolno zwrócić po rozpieczętowaniu ze względu na ochronę zdrowia lub względów higienicznych. To jednak nie wszystkie kategorie towarów, których dotyczy ograniczenie prawa do zwrotu przy sprzedaży na odległość. Jednym z najpopularniejszych prezentów świątecznych są płyty z muzyką, grami lub filmami. Co jednak zrobić, jeśli okaże się, że obdarowany ma już w swojej kolekcji akurat tę płytę ulubionego artysty? Wówczas, pojawia się potrzeba zwrócenia towaru. I tutaj, podobnie jak w poprzednim przypadku, nie możemy zwrócić takiego prezentu, jeśli opakowanie zostało już otwarte.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, życzymy Państwu, aby te Święta były nie tylko bezpieczne i spokojne, ale także ciepłe, zdrowe, i pełne samych radosnych chwil. Abyście Państwo, chociaż na tych kilka świątecznych dni, zapomnieli o troskach codzienności i cieszyli się czasem spędzonym w rodzinnym gronie. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku życzy zespół Kancelarii Adwokackiej Bartosza Kocińskiego.

Autor: Mateusz Marchewka